Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Czarny Staw pod Rysami
Lifestyle Rozrywka

Czarny Staw pod Rysami

Miłośników górskich wędrówek, na początku przygody z Tatrami przyciągają zazwyczaj wyższe partie tych gór. Nieodparta potrzeba zdobywania szczytów i pochwalenia się wśród znajomych swoimi osiągnięciami robi swoje. Każdy młody wagabunda marzy o zdobyciu Świnicy, Kościelca czy Rysów. Dlatego swoje pierwsze kroki kieruje w Tatry Wysokie.

W drodze na Rysy

W drodze na Rysy trafiamy na dwie niespodzianki: pierwszą jest osławione Morskie Oko, a drugim położony na wysokości 1583 m n. p. m. Czarny Staw pod Rysami.
Nazwa Czarnego Stawu pod Rysami, najbardziej na południe wysuniętego jeziora w Polsce pochodzi od występujących w nim sinic, czyli organizmów żywych, które nadają mu ciemne, prawie czarne zabarwienie.

To posępne, górskie jezioro powstało w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku poprzez utworzenie przez lodowiec tzw. mutonów, czyli wzniesień powstałych przez mechaniczne niszczenie podłoża skalnego w wyniku działania lodowca. Mierzy ok. 20 ha powierzchni i posiada maksymalną głębokość ok. 76 m.

Historia Czarnego Stawu pod Rysami

Staw był znany już na początku XIX w., kiedy to przedstawiciele polskiej inteligencji i sztuki rozmiłowali się w urokach Tatr. Pomiary głębokości i temperatury wody dokonywał już Stanisław Staszic w 1804 r. Natomiast znane jest pierwsze zimowe wejście w 1910 r, którego dokonali ks. Walenty Gadowski – polski taternik i duchowny, Bolesław Łazarski – oficer wojska polskiego podczas II WŚ oraz Jakub Gąsienica Wawrytko starszy – przewodnik tatrzański i ratownik.

Czarny Staw pod Rysami okala wieniec wysokich szczytów: Kazalnica (2159 m n. p. m.), Mięguszowiecki Szczyt wraz z Przełęczą pod Chłopkiem (2410 m n. p.m.), Wołowy Grzbiet, Rysy (2499 m n. p.m.), Żabi Szczyt Wyżni (2259 m n. p. m.), Żabi Mnich (2146 m n. p. m.).

Czarny Staw pod Rysami – fauna i flora

W wodach Czarnego Stawu pod Rysami panują bardzo surowe i niesprzyjające warunki do życia fauny. Przyczynia się do tego niska temperatura, która w miesiącach letnich wynosi ok 7-11 st. C. Nic więc dziwnego, że zarybianie Czarnego Stawu pstrągami pochodzącymi z Morskiego Oka nie przyniosło zadowalających efektów.

W porównaniu z fauną, flora w jeziorze ma się całkiem dobrze. Występujące gatunki roślin to: skalnica odgiętolistna, mietlica alpejska, sito trójłuskowe, turzyca Lachenala, wiechlina tatrzańska czy też bardzo rzadka turzyca skąpokwiatowa, która występuje tylko w Karpatach i Sudetach.

Droga do Czarnego Stawu pod Rysami

Do Czarnego Stawu pod Rysami droga wiedzie od Morskiego Oka. Najpierw okrążamy je wąską dróżką biegnącą wzdłuż brzegów, aby później wejść na stromą, wyłożoną skalnymi stopniami ścieżkę, prowadzącą na Rysy. Jest to droga dla sprawnych fizycznie osób: skalne stopnie są strome i o dużej wysokości. Czas przejścia od Morskiego Oka wynosi ok 50 min. szlakiem czerwonym. Kiedy docieramy nad jezioro uwagę zwraca krzyż postawiony na pamiątkę bytności nad Morskim Okiem biskupa tynieckiego Grzegorza Zieglera w 1823 r. i przeniesiony tu w 1836 r.

Osoby, które planują urlop w Zakopanem, a nie wybierają się w wyższe partie Tatr powinny odwiedzić Czarny Staw pod Rysami. Jest to już głębszy stopień wtajemniczenia dla typowego cepra znad morza, gdyż nad Morskim Okiem był chyba każdy, a nad Czarny Staw zapuszczają się tylko niektórzy. Warto odwiedzić miejsca mniej znane i cieszyć się odkrywaniem pięknej, choć surowej przyrody Tatr.