Murzasichle

Portal o górach, ich atrakcjach i sporcie

Widok na Giewont
Lifestyle Rozrywka

Giewont – perła polskich Tatr

Tatry to całoroczny cel zimowych i letnich wycieczek. Na amatorów zimowego szaleństwa czekają liczne trasy narciarskie. Z kolei wielbiciele pieszych wycieczek tłumnie ruszają w góry. Największą atrakcją turystyczną wciąż pozostaje Giewont. W czym tkwi jego tajemnica i dlaczego jak magnes przyciąga turystów?

Najpopularniejsza góra Tatr

Giewont, który widoczny z praktycznie każdego miejsca w Zakopanem, mierzy 1894 m wysokości. Góra składa się z trzech części o łącznej długości 2,7 km. Jest to najwyższa góra w Tatrach Zachodnich i jedyna, która w całości znajduje się na terenie Polski.

Na Giewont wiodą cztery szlaki: z Doliny Strążyskiej, z Doliny Małej Łąki, z Kasprowego Wierchu oraz z Kuźnic przez Halę Kondratową. Wszystkie trasy można przejść w niecałe 6 godzin. Najdłuższa z nich wiedzie z Kasprowego Wierchu, do którego wcześniej należy się udać kolejną linową. Z kolei najtrudniejsza trasa wiedzie przez Dolinę Małej Łąki.

Po raz pierwszy Giewont został zdobyty około 1830 roku, natomiast pierwsze zimowe wejście miało miejsce w 1904 roku.

Śpiący rycerz

Najpopularniejszy szczyt Tatr owiany jest licznymi legendami. Kształt Giewontu przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Legenda mówi, że jest to jeden ze śpiących pod Tatrami rycerzy. Pozostali rycerze króla Bolesława Śmiałego mają się znajdować w górskich jaskiniach. Wszyscy oni mają się zbudzić gdy Polska znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Symbolem Giewontu jest znajdujący się na samym szczycie 15 metrowy krzyż. Metalowa konstrukcja znalazła się na Giewoncie w 1901 roku na pamiątkę 1900 rocznicy urodzin Chrystusa. Całkowita masa krzyża, składającego się z około 400 elementów, wynosi niecałe 2000 kg. W montażu krzyża na szczycie wzięło udział prawie pół tysiąca osób. Szczyt Giewontu jest miejscem pielgrzymek, które odbywają się co roku 19 sierpnia i 14 września.

Tragiczna statystyka

Popularność Giewontu przekłada się na liczne wypadki śmiertelne, zarówno w drodze na szczyt, w przypadku zejścia z wyznaczonego szlaku, jak i pod samym krzyżem ściągającym pioruny w trakcie burzy. Na ostatnim odcinku szlaku, tuż przed szczytem, wspinacze muszą się posiłkować łańcuchami. Każdy turysta, który planuje wycieczki w Tatrach trafia ostatecznie na Giewont, nie każdy jednak jest na taką wspinaczkę przygotowany. W ciągu ostatnich 100 lat śmierć poniosło około 50 osób.

Sława Giewontu sprawia, że jest on ważnym symbolem na większości pocztówek z Zakopanego. Przyjęło się także używanie sformułowania „pod Giewontem” zamiast „w Zakopanem”.